Schedule a Visit

Nulla vehicula fermentum nulla, a lobortis nisl vestibulum vel. Phasellus eget velit at.

Call us:
1-800-123-4567

Send an email:
monica.wayne@example.com

Sevgili Korku…

5 sene ago · · 0 comments

Sevgili Korku…

Şu sıralar alışık olduğumdan çok koşturuyorum. Baharla beraber bir arkadaşlarla kavuşma dönemi de başladı. Yaratım süreçlerini seven herkes gibi ben de kendime vakit ayırmaya ihtiyaç duyuyorum. Meditasyon yapmak, sanatla haşır neşir olmak ve bir kitabın içinde kaybolmak benim kendimle baş başa yapmayı sevdiğim aktiviteler. Arkadaşlarla kavuşma sezonu açıldı ya ben de bu dönem eskiden okuduğum ya da dinlediğim ve beni etkileyen kitaplara dönmeye karar verdim. Onlarla vakit geçirmek ben de uzun süredir görmediğim bir dostumla içten bir sohbeti paylaşmanın keyfini veriyor. Dün Elizabeth Gilbert’in Büyük Sihir kitabına başladım tekrar. Yaratıcılığına, hayattaki duruşuna ve cesaretine hayran olduğum kadını dinlerken içimde bir yerin yumuşadığını hissettim.

 

Elizabeth Gilbert yaratıcılığı kişinin ilhamın gizemli yapısıyla ilişkisi olarak tanımlıyor. Ve korkunun yaratıcı süreçlerin bir parçası olduğunu anlatıyor. Kendi korkuyla ilişkisinden bahsederken, korkuyu yok saymadığını ve içindeki korkunun bir sesi olmasına izin verdiğini anlatıyor. Korkularımızı yok saydığımızda ya da bastırmaya çalıştığımızda da sinsi sinsi girmiyorlar mı bünyemize ve bizi etkilemeye çalışmıyorlar mı? Neyse Elizabeth Gilbert yaratıcı bir sürece başlarken korkusuna aşağı yukarı şu içerikte bir konuşma yapıyormuş: “Korku ben ilham ve yaratıcılık bir yolculuğa çıkıyoruz. Senin de geldiğinin farkındayım. Seni reddetmiyorum. Gel, fikrini beyan et ama bilmen gereken şey şu. Sen arabada olabilir ve konuşabilirsin ama karar verme yetkisi sadece bana ve yaratıcılığa ait ve bu süreçte arabayı hiçbir zaman sen sürmeyeceksin!”

 

Tam da kendim yaratıcı bir şeyler yaparken ve içimde heyecan ve korkunun ne kadar yakın yerlerde konumlandığını fark ettiğim bir zamanda bu konuşma bana çok iyi geldi. Ben de şimdi kendi korkuma benzer bir konuşma yapacağım ve belki benzer konuşmaları başka zamanlarda öfkeye ya da bizi zorlayan ve merkezimizden uzaklaştırabilecek başka duygulara da yapabiliriz.

 

Sen korkuna ne demek isterdin?

Tags: , , , , Categories: İlham Bulduklarım

admin

admin

Vivamus ullamcorper pretium ipsum, id molestie elit dapibus vitae. Vestibulum ut odio id sem ultrices convallis vel id diam.

Bir yanıt yazın