Schedule a Visit

Nulla vehicula fermentum nulla, a lobortis nisl vestibulum vel. Phasellus eget velit at.

Call us:
1-800-123-4567

Send an email:
monica.wayne@example.com

Psikoterapi

Psikoterapi şefkatli bir tanık ve destek olma sürecidir. Terapist ve terapi alan kişi bu süreçte beraber ilerler. Terapi alan kişi hayatında bir zorluk deneyimlemektedir ya da içsel bir keşif yolculuğuna çıkmak ister. Terapist ise bu süreçte kişiyi yargılamadan dinler, kişinin deneyimini anlamak için çaba sarf eder. Terapist empati, şefkat ve çalıştığı yaklaşıma göre farklı teknikler kullanarak kişiye kendisi olması ve kendisini bulması için alan açar.

Terapi seanslarının süresi çalışan ekole göre değişir. Genelde 50-90 dakika arasındadır. Terapist ilk görüşmede görüşmelerin sıklığı, süresi ve sürecin nasıl ilerleyeceğine dair bilgi verir.


Terapi sürecinde konuşulanlar kişinin kendine ya da başkasına zarar verme riski olduğunda ya da bir çocuğun zarar görme olasılığı olduğunda gerekli kişi kurumlarla paylaşılır. Bunun dışında yetişkin görüşmelerinde konuşulanlar gizli kalır. Terapist bazı durumlarda kimlik belirleyici bilgi vermeden süpervizörüyle paylaşabilir. Bunun dışındaki her paylaşım için terapistin terapiye gelen kişiden izin alması gerekir.


Ödeme her görüşmenin sonunda alınır. Kesinlikle paket terapi satılmaz çünkü terapi alan kişinin istediği anda terapiyi bırakmaya hakkı vardır. İlk görüşme terapistin terapiye gelen kişiyi değerlendirdiği kadar terapiye gelen kişinin de terapisti değerlendirdiği görüşmedir. Bu noktada kişi kendine şu soruları sorabilir:


  • Bu terapist yetkin mi? Eğitimi ve deneyimi bana yardımcı olmak için yeterli mi?
  • Ben bu terapiste güvenebilir miyim?
  • Hikaye mi bu terapiste emanet etmek istiyor muyum?
  • Bakış açısı içime siniyor mu?
  • Eğitimine dair soruları savunmaya geçmeden açık ve net bir şekilde yanıtlıyor mu?
  • Beni anladığını ya da anlayabileceğini düşünüyor muyum?
  • Bana saygı duyuyor mu?
  • Beni yargılıyor mu?
  • Onun yanında kendimi rahat hissediyor muyum ya da hissedebileceğimi düşünüyor muyum?


Eğer terapist terapi alan kişinin içine sinmezse başka bir terapist aramak iyi bir fikirdir. Çünkü bir terapistle çalışmak aslında iyileşme sürecinde bir yol arkadaşı seçmektir!